-16
-14°
-19°
Warszawa
Środa, 01
Czwartek -14° -20°
Piątek -16° -20°
Sobota -15° -17°
Niedziela -13° -16°
Poniedzialek -11° -14°
Wtorek -9° -12°

ABC układania

 

Podłoże na którym będą układane panele musi być: suche (do 2,5% wilgotności dla wylewek), czyste, stabilne i jego powierzchnia  musi być równa (wahania nie większe niż 2mm na odcinku 2m). Panele można układać na: wszelkiego rodzaju betonach, płytkach PCW, płytkach ceramicznych i starych podłogach drewnianych.
Przed przystąpieniem do układania paneli należy zakupioną podłogę pozostawić w pomieszczeniu w którym będzie układana przez ok 48h w celu aklimatyzacji, ewentualnie wg. zaleceń producenta.

folia i podkładW przypadku układania paneli laminowanych na powierzchnie betonowe należy jako pierwszą warstwę ułożyć folię paraizolacyjną, która chroni panele przed wilgocią przedostającą się z podłoża, zachowując 20 cm zakładki w przypadku sztukowania folii, a następnie warstwę podkładu wytłumiającego łączonego na styk. Natomiast układając panele drewniane nie trzeba stosować foli paraizolacyjnej, a jako podkładu należy użyć naturalnych materiałów takich jak: tekturę falistą, matę korkową czy naturalne płyty podłogowe, które układa się z 2mm odstępem między sobą i 10mm odstępem od ścian.


O kierunku układania paneli decydują wymiary pomieszczenia. Jeśli żaden z boków pomieszczenia nie przekracza 8 m, zaleca się układanie podłogi wzdłuż kierunku padania promieni słonecznych, czyli prostopadle do najbardziej nasłonecznionego okna w pomieszczeniu. W przypadku wymiarów większych niż 8 m lub pomieszczeń długich i wąskich, np. korytarzy, panele układa się zawsze wzdłuż dłuższego boku. Przed układaniem należy zmierzyć szerokość pomieszczenia i od zmierzonej wartości odjąć 20-30 mm (przerwa dylatacyjna). Wynik który otrzymamy trzeba podzielić przez szerokość panela. Obliczenie to pozwoli nam określić czy konieczne będzie przycinanie z szerokości pierwszego rzędu, gdyż ostatni rząd nie powinien być węższy niż zaleca producent (min. 50 mm)

krok 1 krok 2 krok 3

 

1. Układanie podłogi rozpoczynamy w rogu pomieszczenia. Ustawiamy pierwszy panel tak, aby pióro było skierowane w stronę ściany. Pomiędzy czołem panela, a ścianą należy za pomocą odpowiedniego klocka ustalić odstęp dylatacyjny wielkości 10-15 mm.
2. Podnosimy pod kątem koniec kolejnego panela, ustawiamy jego pióro dokładnie naprzeciw wpustu ułożonego panela, dociskamy mocno pióro do wpustu i opuszczamy panel na podłoże. Kolejne panele z pierwszego rzędu układamy w ten sam sposób. Na końcu rzędu przycinamy ostatni panel na odpowiednią długość.

3. Układanie następnego rzędu rozpoczynamy od kawałka, który pozostał z pierwszego rzędu (pod warunkiem, że jego długość wynosi co najmniej 300 mm).  Upewnijmy się, że pomiędzy czołowymi krawędziami paneli w sąsiednich rzędach przesunięcie wynosi nie mniej niż 300 mm.

ktok 6krok 5krok 4
4. Ustawiamy pod kątem pierwszy panel z następnego rzędu naprzeciw wpustu panela z poprzedniego rzędu, mocno dociskamy je do siebie i w tym samym momencie opuszczamy na podłoże.
5. Ustawiamy pod kątem krótką krawędź następnego panela naprzeciw poprzednio ułożonego, wciskamy pióro we wpust i opuszczamy na podłogę. Należy się upewnić, ze dłuższa krawędź jest ustawiona równolegle do poprzedniego rzędu.
6. Podnosimy panele (razem z poprzednimi z tego samego rzędu) lekko w górę (ok. 30 mm), przyciskamy je mocno do rzędu znajdującego się naprzeciw i w tym samym momencie opuszczamy na podłoże.

krok 7krok 8ktok 9

 

7. Trzeba pamiętać o zachowaniu 10 -15 mm odstępu dylatacyjnego od ściany równoległej do układania. paneli. Należy go ustawić ostatecznie po ułożeniu pierwszych trzech rzędów. Kolejne rzędy układamy analogicznie do poprzednich, pamiętając o przesunięciu paneli względem siebie.
8. W końcowej fazie należy zmierzyć i przyciąć panele ostatniego rzędu do odpowiedniej szerokości (nie węższe niż 5 cm), pamiętając o pozostawieniu 10-15 mm odstępu dylatacyjnego od ściany.
Wycinając otwory pod rury należy pamiętać o dodaniu 20 mm do średnicy wycięcia celem zachowania szczeliny dylatacyjnej.